Traficomin uutiskirjeessä kerromme liikenteen ja viestinnän ajankohtaisista asioista ja kehityksestä.
31.01.2024 | Liikenne
Veneiden hankinnat hiipuivat merkittävästi
Vesikulkuneuvoja ensirekisteröitiin vuonna 2023 yhteensä 3 272, mikä on lähes 29 % vähemmän kuin vuonna 2022. Ensirekisteröinnit olivat laskussa toista vuotta peräkkäin ja jäivät jopa vähäisemmiksi kuin koronaa edeltävinä vuosina. Omistajanvaihdoksissa nähtiin kuitenkin pientä nousua edellisvuodesta. Tiedot selviävät Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin tilastoista.
Lue lisää31.01.2024 | Kyberturvallisuus
Kyberalan sääntely kiinnosti seminaariyleisöä
EU-sääntelykö muka tylsää? Ei ainakaan, jos seminaariyleisöltä kysytään. Kyberala murroksessa -seminaari keräsi yli 1000 osallistujaa paikan päälle ja linjoille keskustelemaan kyberalan tulevasta sääntelystä.
Lue lisää18.12.2023 | Traficom
Jarkko Saarimäki Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin uusi pääjohtaja
Valtioneuvosto on nimittänyt OTM Jarkko Saarimäen Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin uudeksi pääjohtajaksi viiden vuoden määräajaksi alkaen 20.12.2023.
Lue lisää18.12.2023 | Liikenne
Suomi pääsee nyt vaikuttamaan Kansanvälisen merenkulkujärjestö IMO:n neuvostossa
Kansainvälisen merenkulkujärjestö IMO:n yleiskokous äänesti 1.12.2023 neuvoston jäsenistä vuosille 2024–2025. Suomi valittiin 40 jäsenmaan muodostamaan neuvostoon ja sai näin entistä paremmat mahdollisuudet vaikuttaa Suomelle tärkeisiin merenkulun kansainvälisiin säädöksiin ja alan kehitykseen.
Lue lisää18.12.2023 | Liikenne
Biopohjaisten kestävien lentopolttoaineiden rooli päästövähennyksissä kasvaa
Biopohjaisista kestävästi tuotetuista raaka-aineista valmistetut lentopolttoaineet ovat tärkeässä roolissa, kun lentoliikenne tavoittelee merkittäviä päästövähennyksiä. Tämä käy ilmi Traficomin selvityksestä. Biopohjaisten kestävien lentopolttoaineiden kysyntä ja tarjonta ovat kiihtyvässä kasvussa.
Lue lisää