Traficom

Traficomin uutiskirje

-

18.12.2023 | Kyberturvallisuus

Kyberala murroksessa - Ota uudet säännökset ja laitteet haltuun!

Kyberturvallisuuden toimittajille, laitteiden ja ohjelmistojen valmistajille sekä yhteiskunnan toiminnan kannalta tärkeille yrityksille on tulossa useita uusia EU-tason tietoturvaa koskevia vaatimuksia, jotka koskevat myös teknologiayrityksiä ja palveluntarjoajia.

Lue lisää

30.11.2023 | Kyberturvallisuus

Palveluita, verkostoja ja rahoitusta kybertoimialalle

Kun puhutaan viranomaisyhteistyöstä, se tarkoittaa usein lupia, ilmoituksia, valvontaa tai sääntelyä. Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksen kohdalla se tarkoittaa myös esimerkiksi organisaation käyttöön tarjottavia palveluita ja verkostoja, joissa tavataan ja vaihdetaan luottamuksellista tietoa toimialakohtaisissa verkostoissa. Kyberturvallisuuskeskuksen yhteydessä toimii myös kansallinen koordinointikeskus, jonka yksi tehtävä on järjestää rahoitushakuja tietoturvan kehittämiseksi.

Lue lisää

30.11.2023 | Kyberturvallisuus | Viestintä

Tekstiviestihuijaukset kuriin lähettäjätunnuksen suojauksella

Organisaatiot ovat voineet hakea 9.11.2023 alkaen tekstiviestien lähettäjätiedon suojausta Liikenne- ja viestintävirasto Traficomista. Kun lähettäjätahon tunnus on varmennettu aidoksi, viestin vastaanottaja voi varmistua viestin aitoudesta.

Lue lisää

31.10.2023 | Kyberturvallisuus | Liikenne | Traficom | Viestintä

Traficomin Kaikki liikkeessä 2030 -virtuaalitapahtuma 9.11.2023 klo 9-12

Suuntaa katseesi liikenteen ja viestinnän tulevaisuuteen! Tule sinäkin tarkastelemaan kanssamme kyberturvallisuuden näkymiä, liikenteen muutosta sekä uusien teknologioiden mahdollisuuksia arjen ratkaisuissa. Kuulemme kotimaisten puhujien näkemysten lisäksi myös ajatuksia kansainvälisiltä visionääreiltä.

Lue lisää

31.10.2023 | Kyberturvallisuus | Viestintä

Jopa 200 000 huijauspuhelua torjuttu päivässä

Huijauspuhelut, joilla yritetään saada puhelun vastaanottaja luovuttamaan tietokoneen etäkäyttöyhteys tai verkkopankkitunnukset huijarille ovat olleet suuri ongelma myös Suomessa.

Lue lisää

31.10.2023 | Kyberturvallisuus

Turvallinen yhteiskunta rakennetaan yhdessä - Tietoturva 2023 seminaarissa pohdittiin tulevaisuuden kyberuhkia

Traficomin Tietoturvaseminaariin tullaan kuulemaan kyberturvallisuuden nykytilasta ja tulevaisuudesta, mutta myös verkoistoitumaan. Tapahtuma kokosi verkossa ja paikan päällä Helsingissä yhteen yli 2000 henkilön tietoturvayhteisön. Jos et ehtinyt tapahtumaan, voit katsoa koko seminaarin verkossa. Ensi vuonna tapahtuma järjestetään jo maaliskuussa.

Lue lisää