30.08.2024 | Kyberturvallisuus | Traficom
Euroopan kyberturvallisuussertifioinnit digitaalista turvallisuutta tehostamassa
Euroopan kyberturvallisuuden sertifiointijärjestelmät vahvistavat ICT-tuotteiden, palveluiden ja prosessien turvallisuutta. Traficom osallistuu sertifiointijärjestelmien valmisteluun ja valvoo niiden noudattamista Suomessa. Ilmoittaudu mukaan arviointilaitoksille suunnattuun webinaariin.
Lue lisää28.06.2024 | Kyberturvallisuus | Traficom | Viestintä
Tekoälystä yhdessä oppimassa ‒ ohjeet rohkaisevat kokeilemaan
Tekoälyn tuomia uusia mahdollisuuksia selvitetään Traficomissa aktiivisesti, uteliaasti ja vastuullisesti. Traficomin tuoreet tekoälyohjeet kannustavat henkilöstöä kokeiluun ja opitun jakamiseen. Ohjeet muotoiltiin kevään aikana tekoälytyöpajoissa, jonka jälkeen ne hyväksyttiin johtoryhmässä.
Lue lisää30.04.2024 | Kyberturvallisuus | Traficom
Kyberturvallisuuskeskuksen ylijohtaja Anssi Kärkkäinen korostaa johdon roolia kyberuhkiin varautumisessa
Traficomin Kyberturvallisuuskeskus (KTK) sai uuden ylijohtajan maaliskuussa. Anssi Kärkkäinen vetää viime vuosina Traficomissa nopeasti kasvanutta substanssialuetta. Kyberturvallisuuden merkitys vallitsevassa maailmantilanteessa laajenee ja monimutkaistuu jatkuvasti. Siksi Kyberturvallisuuskeskuksen asiakkaat ja sidosryhmät tarvitsevat ajantasaista tilannekuvaa, osaamista ja varautumiskykyä pitääkseen liiketoiminnan tai yhteiskunnallisesti kriittisen infrastruktuurin pyörimässä. Kyberturvallisuuskeskuksen palveluvalikoima on kattava ja sitä kannattaa hyödyntää.
Lue lisää30.08.2023 | Traficom
Töissä Traficomissa: Joonas Orkola
Joonas Orkola tuottaa monenlaista tietoa päätöksenteon tueksi. "Työtehtävät ovat monipuolisia ja työ sellaista, jota olen halunnut tehdä peruskoulusta lähtien. En tosin silloin tiennyt, että tällaista työtä on edes olemassa."
Lue lisää