-
Luottamus ja toimintavarmuus

31.08.2022

TIETO22 tulee taas - kyberharjoittelulla varaudutaan tositilanteisiin

Kyberturvallisuuden uhat ja häiriöt ovat arkipäivää. Viime aikoina julkisuudessa on puitu muun muassa organisaatioihin kohdistuneita tietomurtoja ja palvelunestohyökkäyksiä. Monelle organisaatiolle onkin alkanut selkeytymään, mitä kyberhäiriö järjestelmissä merkitsee: lyhytkestoisena se ei vielä välttämättä uhkaa toimintaa, mutta vakavat häiriöt voivat lamauttaa organisaation tai vaarantaa omat kriittiset tai asiakkaan arkaluonteiset tiedot.

Lue lisää
Luottamus ja toimintavarmuus

30.06.2022

Aloitteleva veneilijä, nappaa vinkit turvalliseen veneilykesään

Edessä on jälleen vilkas veneilykesä, ja liikkeellä on paljon myös uusia harrastajia. Aloittelevan veneilijän on hyvä lähteä vesille valmistautuen ja maltti mielessä. Kokosimme yhteen vinkit turvalliseen veneilyyn.

Lue lisää
Luottamus ja toimintavarmuus

30.06.2022

Ajoterveys on liikenneturvallisuutta

Terveys ja turvallisuus ovat tärkeitä ja ajankohtaisia hyvinvoinnin osatekijöitä. Mutta milloin mietit viimeksi omaa tai läheisesi ajoterveyttä ja liikenneturvallisuutta?

Lue lisää
Luottamus ja toimintavarmuus

31.05.2022

Vinkkejä dronen turvalliseen lennättämiseen

Kauniiden kelien myötä taivaalle alkaa nousta entistä enemmän droneja. Vilkkaimpaan lennätyskauteen kannattaa valmistautua etukäteen, jotta lennättäminen sujuu turvallisesti: perehdy sääntöihin, rekisteröidy ja suorita koe.

Lue lisää
Luottamus ja toimintavarmuus

31.05.2022

Uusi määräys huolehtii: suomalaiseen puhelinnumeroon voi luottaa

Soittajan numeron väärentäminen ulkomailta tulevissa huijauspuheluissa on ollut viime vuosina merkittävä ongelma myös Suomessa. Keskusrikospoliisin aikaisemman arvion mukaan suomalaiset ovat menettäneet vuosina 2020 ja 2021 yksistään teknisen tuen huijauspuheluissa noin 7,1 miljoonaa euroa.

Lue lisää
Luottamus ja toimintavarmuus

28.04.2022

Tietoturvan vuosi 2021 kertoo kybertapausten voimakkaasta kasvusta

Vuonna 2021 Traficomin Kyberturvallisuuskeskus käsitteli manuaalisesti yli 17 000 ilmoitusta tietoturvaloukkauksista ja niiden epäilyistä. Automaattisesti käsiteltyjä tapauksia oli yli 200 000. Lisäksi yhteistyöverkostojen ja tiedonvaihtoryhmien toiminta on vilkastunut.

Lue lisää